Wycieczka klas trzecich

Uncategorized

DSCN5959 200W dniach 6 – 8 czerwca 2018r. uczniowie klas trzecich z nauczycielami p. Elżbietą Szubińską, p. Agnieszką Maśniak, p. Edytą Makarewicz, p. Małgorzatą Radzikowską, p. Dorotą Brześkiewicz i s. Agnieszką Miduch uczestniczyli w wycieczce w góry.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce. Kopalnia to zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzaliśmy to podziemne miasto z zapartym tchem. Najbardziej podobała nam się Kaplica Św. Kingi, podziemne jeziora i solne rzeźby.

Drugiego dnia pojechaliśmy do Zakopanego. Najpierw pojechaliśmy pod Skocznię im. Adama Małysza, potem zwiedziliśmy Jaszczurówkę – kościół wykonany z drewna bez jednego gwoździa. Następnie wjechaliśmy na Gubałówkę kolejką szynową, skąd podziwialiśmy przepiękne widoki. Odwiedziliśmy Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku – jedną z najsłynniejszych nekropolii polskich. Znajduje się tu ponad 250 nagrobków słynnych Polaków, m.in. Kornela Makuszyńskiego. Potem zwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskie – jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, prezentujące zbiory przyrodnicze, geologiczne i etnograficzne terenu Tatr i Podhala. Na Krupówkach zakupiliśmy pamiątki, a wieczorem odbyła się dyskoteka.

Trzeciego dnia zwiedzaliśmy zabytki Krakowa. Zaczęliśmy od Wawelu. Katedra na Wawelu dostarczyła nam mnóstwo ciekawych historii o królach i królowych Polski. Weszliśmy na Wieżę Zygmuntowską, gdzie znajduje się jeden z największych dzwonów w Europie – Dzwon Zygmunta, który waży 11 ton. Dotknięcie jego serca lewą ręką przynosi ponoć szczęście. W podziemiach katedry zwiedziliśmy spoczywające tam prochy niemal wszystkich królów Polski oraz bohaterów narodowych. Przed pomnikiem smoka wawelskiego zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Spod Wawelu ruszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Usiedliśmy w cieniu Sukiennic i wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej. Na koniec zwiedziliśmy Muzeum w Podziemiach Rynku Mariackiego, które ukazało nam prawie 1000 – letnią historię Krakowa.

Do domu wróciliśmy o północy, zmęczeni, ale szczęśliwi, bo przepełnieni ogromną wiedzą i emocjami, które towarzyszyły nam przy zwiedzaniu miejsc, które każdy Polak winien zobaczyć.